Strona główna > Aktualności > Mieszkańcy Zagórza zapłacą więcej za wodę i ścieki

Mieszkańcy Zagórza zapłacą więcej za wodę i ścieki

00:00, 13-03-2015

Wojewoda Śląski unieważnił uchwałę sosnowieckich radnych, którzy w styczniu odmówili zatwierdzenia taryf dla spółki ADM. Sosnowiczanie, których właśnie ta spółka zaopatruje w wodę, od 17 marca za wodę i ścieki zapłacą więcej aż o 3,35 zł za metr sześc.

 

Nie tak dawno prezydent Arkadiusz Chęciński poinformował, że RPWiK w imieniu miasta za 1,5 mln zł odkupiła od ADM część sieci wodociągowej i kanalizacyjnej w rejonie Klimontowa. Dzięki temu, po podpisaniu umów z RPWiK, za wodę i ścieki mieszkańcy będą płacić 10,26 zł brutto [odpowiednio 5,18 za metr sześc. wody i 5,08 za ścieki].

Mieszkańcy, którzy przestali być klientami ADM-u mogą się czuć szczęśliwcami, bo od 17 marca w ADM-ie musieliby płacić 14,44 zł [6,50 zł za wodę i 7,94 zł za ścieki].

Sprawa ciągnie się już od prawie roku. Spółka ADM próbowała już w marcu 2014 przeforsować wyższe taryfy po tym, jak za 3 mln zł odkupiła sieć wodociągowo-kanalizacyjną od Spółki Restrukturyzacji Kopalń.

 

Podwyżka - jak wyjaśniał prezes Jan Pięta - miała zapewnić ADM-owi pieniądze na modernizację sieci i raty leasingowe, bo spółka nie otrzymała kredytu i musi skorzystać z usług leasingowych, co znacznie podroży inwestycję.

 

ADM zaproponował wtedy podwyżkę łączną aż o 3,16 zł, ale radni taryfę odrzucili, potem sytuacja jeszcze raz się powtórzyła.

 

W styczniu ADM podjął kolejną próbą zatwierdzenia nowych taryf. I tym razem radni przegłosowali uchwałę, w której odrzucili zaproponowane przez ADM taryfy. Tyle że tym razem prawnicy wojewody uznali, że przygotowane przez władze miasta uzasadnienie jest niewystarczające.

 

Radny Karol Winiarski uważa, że błędy, których konsekwencje ponoszą teraz mieszkańcy Zagórza i Klimontowa, popełnione zostały kilka lat temu.

 

- Brak woli zakupu sieci SRK przez miasto doprowadził do sytuacji, której rozwiązanie w chwili obecnej będzie bardzo kosztowne, o ile w ogóle możliwe. Takie są skutki braku perspektywicznego myślenia i zamiatania trudnych spraw pod dywan, co było „specjalnością” poprzednich władz miasta - komentuje radny.

 

Prezydent Arkadiusz Chęciński zapowiedział, że RPWiK chce odkupić od ADM także pozostałą część sieci. Teraz, gdy ADM ma w ręku nowe wyższe taryfy, może być jednak o to trudniej.

 

źródło: gazeta.pl

 

 

 
Komentarze

Redakcja oraz Wydawca portalu zagorze.pl nie ponoszą odpowiedzialności za treść komentarzy zamieszczanych przez użytkowników. Jednocześnie zastrzegamy sobie prawo do kasowania, bądź edycji wypowiedzi zawierających treści zabronione przez prawo, wulgarne, obraźliwe lub promujące jakiekolwiek usługi czy produkty.